Ebben a részben a grafikonon fellelhető háromszög alakzatok három fajtájával ismerkedünk meg: szimmetrikus, növekvő és csökkenő háromszögek.
Szimmetrikus háromszögek
Alakzat: Folytatólagos
Erőssége: Erős
Alakzat: Egymást követő egyre alacsonyabb csúcsok és egyre magasabb mélypontok, szűkülő árfolyammozgás, általában egyre csökkenő forgalommal kiegészítve. Majd az árfolyam az eredeti trend irányában, magas forgalom mellett kilép a háromszögből.
Pszichológia: A szimmetrikus háromszögeket talán úgy lehetne a legjobban jellemezni, mint döntésképtelen árfolyammozgások területe. A piac pihenőt tart és a jövőbeli mozgások iránya kérdéses. A bikák és medvék közel azonos erővel rendelkeznek. Egy-egy emelkedési próbálkozás erős eladói nyomásba ütközik. Ha az eredeti trend irányában lép ki az árfolyam a háromszögből, nagy a valószínűsége, hogy folytatódik a trend.
Növekvő háromszögek
Alakzat: Folytatólagos
Erőssége: Erős
Alakzat: A fenti vonal, a nagyjából azonos csúcsoknak köszönhetően, közel vízszintes, míg az alsó, az egyre magasabb mélypontoknak köszönhetően, emelkedő. A piac egy kissé túlvásárolt, ha felfelé magas forgalom mellett átviszi az árfolyam a vízszintes vonalat, újabb vevők érkezhetnek.
Pszichológia: A növekvő háromszögek a szimmetrikus háromszögek egyik fajtája. Ha felfelé trend közben jelentkezik, erősen bika alakzat. A bikák kis pihenőt tartanak, változó erősséggel vannak jelen, ugyanakkor erősebb medve-próbálkozásokat láthatunk, elsősorban a felső vonal közelében. Amint sikerül az árfolyamnak felfelé kitörni, egyértelműen ismét erős bika uralom várható a piacon.
Csökkenő háromszögek
Alakzat: Folytatólagos
Erőssége: Erős
Alakzat: Szemben a növekvő háromszögekkel, itt az alsó vonal az egyenes, köszönhetően a nagyjából azonos mélypontoknak. A piac kissé túladottá vált. Ha lefelé magas forgalom mellett átviszi az árfolyam a vízszintes vonalat, újabb eladói nyomás alá kerülhet a piac.
Pszichológia: A csökkenő háromszögek szintén a szimmetrikus háromszögek egyik fajtája, általában medve alakzatként értékelik, ha lefelé trendben tűnik fel. Ebben az esetben a medvék tartanak pihenőt, néha erőteljesebb bika-próbálkozások közepette. Amint az árfolyamnak sikerül lefelé kitörnie, újra ellephetik a medvék a piacot.
Ebben az oktatási anyagban a technikai elemzésben gyakran használt fordulós alakzatot, a fej és vállakkat mutatjuk be.
Fej és vállak
Alakzat: Fordulós
Erőssége: Erős
Alakzat: Az első csúcs a bal váll, ezt követi az alakzat első mélypontja, amit egy, a bal vállnál magasabban lévő új csúcs, a fej követ. Ezt után jön egy, az elsővel közel azonos szinten lévő mélypont, amit egy újabb, a bal vállal közel azonos magasságban lévő csúcs, a jobb váll követ. Az alakzat akkor fejeződik be, ha az árfolyam lefelé átviszi a nyakvonalat. Ez erős eladói nyomás megjelenését jelentheti.
Pszichológia: A fej és vállak alakzatot általában elég erős medve-jelzésnek tartják. A bikák már kezdenek kifulladni, de még tesznek pár próbálkozást, hogy megpróbálják az árfolyamot felfelé tolni. A csúcsoknál elég erős medve ellenállásba ütköznek, végül ha nem bírják a bikák az árfolyamot a fejnél magasabban lévő új csúcsra kitolni és az árfolyam átviszi a nyakvonalat, a medvék vehetik át az uralmat a piac felett.
Fordított fej és vállak
Alakzat: Fordulós
Erőssége: Erős
Alakzat: A fenti ábra fordítottja, vagyis két közel azonos szinten lévő mélypont között egy, a két szélsőnél alacsonyabb mélypont, a fej. Ebben az esetben ha a nyakvonalat felfelé viszi át az árfolyam, vevők lephetik el a piacot.
Pszichológia: Gyakran előfordulhat fordított fej és vállak alakzat. Ha lefelé trendben fordul elő, erősen bika-jelzés. A medvék utolsó erőpróbáját láthatjuk, ahol már néha a bikák is felmutatják az erejüket. Egészen addig nem dől el a csata, amíg a nyakvonalat nem viszi át az árfolyam felfelé. Innentől a bikák átvehetik a hatalmat.
Ebben az oktatási anyagban a technikai elemzésben gyakran használt fordulós, illetve folytatólagos alakzatokat, az ékeket mutatjuk be.